Grafika

Grafika CMS

Wygląd naszej witryny internetowej jest również naszą wizytówką. Często to właśnie pierwsze wrażenie powoduje, że budzi się w nas zainteresowanie ofertą. Jak zadbać o dobry wygląd naszego systemu zarządzania treścią CMS?

Możliwości mamy kilka, a wybór jednej z nich, zależny jest od funduszy jakie chcemy na ten cel przeznaczyć. Pierwszym i darmowym sposobem jest skorzystanie z gotowych szablonów ogólnodostępnych w internecie. Rozwiązanie pozornie idealnie ze względu na brak kosztów. Co otrzymujemy w zamian? Szablon witryny, z którego zapewne korzysta już jakaś grupa osób. Wyobraź sobie sytuację, że chcesz stworzyć witrynę firmową. Jakbyś się czuł, gdybyś zobaczył taki sam szablon wykorzystany do budowy prywatnej witryny? Czy klienci odbierali by Twoją firmę jako profesjonalistę? Oczywiście, że nie. Jest to jednak idealne rozwiązanie dla prywatnych witryn, budowanych jak najmniejszym nakładem finansowym. Drugim rozwiązaniem są programy do tworzenia szablonów graficznych systemów zarządzania treścią CMS. W tym przypadku nasze horyzonty są już znacznie szersze. Niestety część z darmowych szablonów jest tworzona dzięki takiemu oprogramowaniu, co nie zapewni nam również całkowitej niepowtarzalności witryny. Ostatnim i najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest indywidualne zamówienie szablonu graficznego. Zapewni on nie tylko unikalność witryny ale również będziemy mieli większy wpływ na jego powstawanie. Doświadczeni graficy będą chcieli jak najlepiej spełnić nasze wymagania, aby zyskać kolejnego zadowolonego klienta. Kto z nas nie chciałby zaskoczyć konkurencji nową i ewidentnie unikalną witryną? Myślę, że każdy.

Witryna internetowa jest wizytówką naszej firmy czy też naszej działalności. System zarządzania treścią CMS, którym się posługujemy, również musi się wyróżniać spośród milionów witryn internetowych. Często to właśnie jego wygląd graficzny decyduje o tym czy zapoznamy się z ofertą firmy czy zawartością witryny, na czym tak bardzo oczywiście nam zależy.

Tworzenie grafiki

Jak wiemy nie każdy z nas ma takie umiejętności i możliwości aby nauczyć się robić strony internetowe, języki do tworzenia stron są jednak dość skomplikowane dla przeciętnego użytkownika. Jak każdy może mieć stronę w HTMLu bo napisanie jej nawet dla kogoś kto nie ma pojęcia przy poradnikach dostępnych w internecie to dosłownie kilka godzin. Niestety najgorzej wychodzi ludziom grafika. Jednak jest ona znacznie trudniejsza. Pisanie strony to tylko czysty kod a tworzenie grafiki to nie tylko umiejętności tworzenia grafiki ale również trzeba mieć wyobraźnie i wizje. Nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić to co sobie wyobraziliśmy lecz grafik potrafi to zrobić.

Zlecenie firmie zrobienie strony ma sens wtedy kiedy ludzie z niej korzystający mają być klientami. Jeżeli to strona o hobby czy dla przyjaciół to nie trzeba się specjalnie starać i można zrobić ja samemu tak aby po prostu była. W internecie mamy dostępną bardzo dużą ilość różnych CMSów i szablonów. Służą one do tworzenia strony w bardzo łatwy sposób, często nie trzeba nawet nic zmieniać w kodzie i wystarczy tylko podmienić grafikę. Jednak te rozwiązania mają swoje minusy. Większość stron wyglądają prawie tak samo tylko ma inny kolor tła czy gradient. W moim przekonaniu jak każda strona wygląda inaczej to internet jest dużo ciekawszy. Szablony odnoszą się głównie pod strony zrobione w HTMLu. To jest bardzo śmieszna rzecz, tych szablonów jest naprawdę dużo i są tak różne że można bez trudu znaleźć coś dla siebie. A że to HTML to bardzo łatwo coś zmienić nawet nie znając tego języka. Wystarczy wpisać w Google i znajdziemy szybko rozwiązanie naszego problemu. Jeżeli chodzi o PHP i CMS to sprawa ma się zupełnie inaczej.

Taka strona strona ma swój panel zarządzania zawartością i nie trzeba znać języka aby cokolwiek zmienić jednak darmowe CMSy są dość niedopracowane. Jednak PHP pozwala na zrobienie forum czy nawet zaawansowanej strony z dobrymi zabezpieczeniami gdzie każdy użytkownik może sobie zrobić konto i być częścią danego forum czy nawet dać mu rangę różnego stopnia.

Szablony CMS

Razem z rozwojem systemów zarządzania treścią jakim są CMSy, możemy zauważyć coraz więcej portali oferujących dla nich darmowe szablony. Z szablonu może skorzystać dosłownie każdy. Wystarczy go ściągnąć, a następnie zainstalować w panelu administracyjnym.

CMSy zaraz po zainstalowaniu oferują nam w sumie nie wiele. To samo dotyczy dołączonych do niego szablonów. Liczba ich jest skąpa, dlatego też zaraz po instalacji zaczynamy rozglądać za nowych wyglądem naszej witryny. Bez jakiegokolwiek problemu znajdziemy wiele portali krajowych czy też zagranicznych, z których za darmo możemy pobrać szablon. Część z nich celowo udostępniania je za darmo, a przy okazji kusi nas do skorzystania z oferty komercyjnej. W takich sytuacjach możemy zauważyć wyraźny kontrast w jakości wykonania poszczególnych elementów witryny, jak również samej pomysłowości autora. Niektóre witryny wymagają darmowej rejestracji. Warto się czasem nad tym poważnie zastanowić, jeśli nie chcemy aby nasza skrzynka pocztowa została zasypana tak powszechnym obecnie spamem. Na szczęście nie wszystkie portale popierają tego typu politykę i część z nich wykorzystuje mailing w należyty sposób. Jeśli chcemy korzystać z darmowego szablonu, musimy pamiętać, że rozwiązanie to ma jedną ogromną wadę. Nie mamy pewności ile osób skorzystało z tego samego wyglądu strony i ile jeszcze skorzysta. W ten właśnie sposób nasza strona traci na swojej niepowtarzalności. Jedynym rozwiązaniem są małe zmiany kosmetyczne w ściągniętym szablonie.

Jeśli chodzi o CMSy, to tak jak w przypadku innych witryn, musimy zadbać również o ich wygląd. Niepowtarzalność szablonu w wielu przypadkach może być niemożliwa, ze względu na niski budżet czy też brak dostatecznej wiedzy. Czasem ta niepowtarzalność jest również nie wymagana, a wszystko to za sprawą przeznaczenia strony czy tez preferencji użytkownika. Warto się zastanowić nad wyglądem i zastosowania naszej witryny przed rozpoczęciem pracy z systemem zarządzania treścią.

Programy graficzne

Dzięki komputerom coraz więcej ludzi zajmuje się grafiką komputerową. Jest to bardzo fajna dziedzina, dzięki której można się rozwijać w różnych kierunkach, czyli rozwijać wyobraźnię, swoją wiedzę o grafice komputerowej, poznawać programy do tego stworzone i tym podobne. Nie licząc tego, że na grafice można zarobić. Wiele ludzi proponuje swoje usługi, typu edycja zdjęć. Jest to bardzo przydatne dla innych i robi czasami niesamowite wrażenie.

Najlepszymi programami graficznymi są Photoshop, Corel oraz Gimp. Bawiąc się nimi można zdziałać cuda, tzn. pięknie wyedytować zdjęcie, dodać niesamowite efekty, a nawet stworzyć animację. Temat samej grafiki komputerowej jest bardzo rozległy. Można przerabiać już pewne obrazy, a można też po prostu tworzyć od nowa. Znając się na grafice 3d i mając odpowiedni program możemy stworzyć film animowany czy grę. Warto, mając dobry komputer zainstalować programy graficzne i się nimi pobawić, gdyż takie zainteresowanie rozwija i cieszy. Żeby porządnie zająć się grafiką, potrzebna jest dobra karta graficzna. Takie zabawy to nie lada obciążenie dla komputera, warto więc wiedzieć, że do tego potrzeba odpowiedniego sprzętu. Szczególnie wyżej wymienione programy. One mogą zdziałać cuda, ale na słabym sprzęcie za dużo nie zrobimy. Programy graficzne mają dużo funkcji. Ogólnie ich działanie polega na nakładaniu kolejnych warstw, które dają nowe kolory, rozjaśnienie, nowe obiekty i tym podobne. Jedno dobrze wyedytowane zdjęcie może zawierać nawet kilkadziesiąt warstw. Trzeba zwracać szczególna uwagę na takie rzeczy jak kontrast, jasność, balans bieli i tym podobne. Edytując zdjęcie, zwłaszcza wtedy, gdy usuwamy dany element, nie możemy pozwolić sobie na opuszczenie ważnych elementów.

Często pewne rzeczy zostają przeoczone a następnie wyśmiewane. Szczególnie tak jest przy edycji zdjęć sławnych ludzi. Ludzie doszukują się błędów grafików. Niestety, programy graficzne są bardzo zaawansowane i trzeba dużo pracy, czasu, i przede wszystkim chęci by poznać je na wylot.Szukaj

Kategorie

Kalendarz

  Wrzesień 2017
  P W Ś C P S N
  « Mar    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  252627282930  

O stronie

  Strona w swojej pierwszej odsłonie (2004 rok) poruszała tematykę programów komputerowych. Był to darmowy CMS strony internetowej. Zresztą bardzo popularny wśród internautów, do dzisiaj używa go wiele stron, nawet miejskich. Jednak w roku 2008 zakończono rozwijanie programu Kuba, stąd nie miało sensu tworzenie dalej portalu o nim. Dobrą wiadomością jest to, że jest rozwijany nowy CMS - Kula przez ludzi, następca popularnego Kuby, . Po wymienieniu powodów rezygnacji z prowadzenia portalu o Kubie przejdę do opisu obecnej formy strony. Przyjmie ona postać bloga, na którym będę opisywał wady/zalety/opinie o CMS'ach, skryptach, bukmacherzy programach oraz wszystkim innym co jest związane z komputerem i internetem. Zachęcam do lektury i komentowania wpisów! - Qba.