Internet

Domena

Popularność internetu ciągle wzrasta. Coraz więcej ludzi chce mieć swoje strony internetowe lub po prostu chce się podzielić czymś ze światem. Można to zrobić na wiele sposobów. Jeden z najpopularniejszych sposobów to wrzucanie swoich plików na darmowe lub płatne serwery umożliwiające pobieranie muzyki, filmów i wszystkiego co tylko nam przyjdzie do głowy. Sieć internet jest bardzo duża. I bez problemu możemy ściągać pliki z drugiego końca świata.

Drugą sprawą jest możliwość kontaktowania się z innymi ludźmi. Czasem jest tak że ktoś z rodziny mieszka za granicą a wiadomo że rozmowy między państwami są bardzo drogie. Dzięki internetowi możemy pisać, dzwonić i nawet widzieć daną osobę. Jest szczególnie wygodne wtedy kiedy często kontaktujemy z osobą będąca za granicą. Jeżeli się komunikujemy to ściągamy różne komunikatory więc wchodzimy na strony internetowe. Za granicą te się wchodzi na strony internetowe. Wszędzie mamy adresy. Jedne kończą się pl inne na com a jeszcze inne na com.pl. Niemieckie strony się kończą na .de i każdy kraj ma swoją tak zwaną domenę. Główne domeny są bardzo popularne w danych krajach ale prócz tego mamy również inne domeny. Każdy serwer ma swoją domenę. Oczywiście zazwyczaj zostaje domena pl ale nie zawsze. Na przykład bardzo popularna domena jest domena org lub prv. Każda domena ma jakieś znaczenie na przykład najbardziej znana domena czyli com to domena między narodowa. Używana jest we wszystkich krajach. I powinno się ją definiować w taki sposób że strony jej używające mają być dostępne na całym świecie. Z takich domen korzystają firmy duże takie jak sony czy samsung.

Oczywiście najczęściej mają domenę danego kraju jeżeli chodzi o język i produkty dostępne w danym kraju. Domeny są bardziej istotne niż nam się wydaje. Mają bardzo duże zastosowanie. Jeżeli zawsze używało by się domen serwerowych to trudniej zapamiętać daną stronę. Zazwyczaj ludzie szybciej zapamiętają stronę o adresie www.strona.pl niż www.strona.serwer.kraków.pl. Oczywiście nie problem jest zapamiętać te stronę lecz komfort użytkowania wymaga skracania nazw.

Szablony CMS

Razem z rozwojem systemów zarządzania treścią jakim są CMSy, możemy zauważyć coraz więcej portali oferujących dla nich darmowe szablony. Z szablonu może skorzystać dosłownie każdy. Wystarczy go ściągnąć, a następnie zainstalować w panelu administracyjnym.

CMSy zaraz po zainstalowaniu oferują nam w sumie nie wiele. To samo dotyczy dołączonych do niego szablonów. Liczba ich jest skąpa, dlatego też zaraz po instalacji zaczynamy rozglądać za nowych wyglądem naszej witryny. Bez jakiegokolwiek problemu znajdziemy wiele portali krajowych czy też zagranicznych, z których za darmo możemy pobrać szablon. Część z nich celowo udostępniania je za darmo, a przy okazji kusi nas do skorzystania z oferty komercyjnej. W takich sytuacjach możemy zauważyć wyraźny kontrast w jakości wykonania poszczególnych elementów witryny, jak również samej pomysłowości autora. Niektóre witryny wymagają darmowej rejestracji. Warto się czasem nad tym poważnie zastanowić, jeśli nie chcemy aby nasza skrzynka pocztowa została zasypana tak powszechnym obecnie spamem. Na szczęście nie wszystkie portale popierają tego typu politykę i część z nich wykorzystuje mailing w należyty sposób. Jeśli chcemy korzystać z darmowego szablonu, musimy pamiętać, że rozwiązanie to ma jedną ogromną wadę. Nie mamy pewności ile osób skorzystało z tego samego wyglądu strony i ile jeszcze skorzysta. W ten właśnie sposób nasza strona traci na swojej niepowtarzalności. Jedynym rozwiązaniem są małe zmiany kosmetyczne w ściągniętym szablonie.

Jeśli chodzi o CMSy, to tak jak w przypadku innych witryn, musimy zadbać również o ich wygląd. Niepowtarzalność szablonu w wielu przypadkach może być niemożliwa, ze względu na niski budżet czy też brak dostatecznej wiedzy. Czasem ta niepowtarzalność jest również nie wymagana, a wszystko to za sprawą przeznaczenia strony czy tez preferencji użytkownika. Warto się zastanowić nad wyglądem i zastosowania naszej witryny przed rozpoczęciem pracy z systemem zarządzania treścią.

CMS dla Ciebie

Systemy zarządzania treścią CMS otwierają przed nami nowe możliwości. Coraz częściej wykorzystywane są one do tworzenia prywatnych witryn internetowych. Dzięki darmowym systemom zarządzania treścią, każdy może spełnić marzenie posiadania własnej witryny.

Całość zabiegu możemy przedstawić matematycznym działaniem: darmowy CMS, do którego dodamy darmowy hosting, daje nam finalnie własną witrynę internetową. Może to wydać się banalnie proste, ale w ten właśnie sposób wielu młodych ludzi zaczyna swoją internetową przygodę. Prostota obsługi i brak potrzeby znajomości języka html czy php, bardzo przemawiają za tego typu rozwiązaniem. Co Ty byś wybrał? Darmowego bloga internetowego pełnego reklam, z którego wiele osób tak nieudolnie starać się zrobić prywatną witrynę czy własny hosting, na którym możemy zrobić co tylko chcesz? Większość zapewne wybierze drugą opcję. W obecnej chwili wiele darmowych hostingów posiada instalatory różnych systemów CMS, co znacznie ułatwia pracę. Nie musimy przesyłać jakichkolwiek plików na serwer i konfigurować instalacji. System hostingowi zrobi to wszystko za nas. Naszym zadaniem będzie jedynie przygotować witrynę wizualnie i rozpocząć pracę. Rozwiązanie to ma niestety również swoje wady. Adres naszej nowej witryny nie będzie nikomu znany dopóki jej nie zareklamujemy. W przypadku portali blogowych mamy ten problem z głowy, gdyż tworzą one również społeczność. Kolejnym napotkanym problemem może być darmowy hosting. W myśl stwierdzenia, że nic nie ma za darmo, musimy pamiętać o jakości działania tego typu hostingów, mimo że często oferują one bardzo wiele.

Systemy zarządzania treścią CMS są coraz częściej wykorzystywane przez mało doświadczonych webmasterów czy też młode osoby chcące posiadać własną witrynę. Wygoda i szybkość obsługi przyciągają coraz większą liczbę użytkowników i tym samym napędzają rozwój darmowych projektów ogólnodostępnych w internecie. Dziś już każdy, bez większych problemów, może być posiadaczem prywatnej witryny internetowej.

Skrypty

Posiadając swój sklep internetowy, w którym sprzedajemy muzykę za odpowiednią opłatę, należy odpowiednio zabezpieczyć się przed nielegalnym i darmowym ściąganiem naszych plików muzycznych. To samo dotyczy zespołów muzycznych: chcąc pozyskać klientów, zespoły udostępniają na swoich stronach internetowych swoje utwory, aby potencjalni klienci mieli możliwość posłuchania zespołu jeszcze przed podpisaniem umowy. Jednak dzięki odpowiednim zabiegom internautów, właściciele tego typu stron narażeni są na utratę dochodów za czym stoi ściąganie za darmo naszych plików z tych stron bez naszej wiedzy.
Na tego typu ewentualności powstają skrypty PHP, zapobiegające tym działaniom i ratując portfele właścicieli tego typu serwisów czy właścicieli praw autorskich.

Podstawowymi błędami przy budowie tego typu stron, jest dosyć jasny i łatwo dostępny katalog z plikami (np. mysite.com/music/my_song.mp3). Dzięki takiemu adresowi, każdy może skopiować ten link do jakiegoś menadżera ściągania i po chwili cieszyć się darmowym plikiem muzycznym na swoim komputerze. Innym błędem jest to, że podczas buforowania pliku, przeglądarka zapisuje go w internetowych plikach tymczasowych. Starczy go skopiować w inne miejsce, zmienić nazwę i znowu my, jako właściciele jesteśmy bez dochodu.
Aby zabezpieczyć się przed tego typu działaniami, musimy trochę ulepszyć naszą stronę o dodatkowe skrypty. Dzięki nim, nasz odtwarzacz umieszczony na stronie internetowej, nie będzie mieć bezpośredniego połączenia do pliku mp3 i nie będzie uwidaczniać adresu z lokalizacją utworu. Zamiast tego wyświetlany będzie adres dynamiczny, np. mysite.com/mp3.wbi3uw399u. Dzięki temu żaden z internautów odwiedzających naszą stronę nie dowie się, w jakim folderze umieszczone są pliki muzyczne i nie będzie umiał ich pobrać. Kolejnym plusem jest to, że podczas buforowania, skrypt strony uniemożliwi zapisanie pliku do folderu z plikami tymczasowymi, przez co nie będzie on w ogóle zapisany na dysku twardym.

Jak widać skrypty bardzo pomagają nam w zabezpieczeniu naszej właśności przez uniemożliwienie użytkownikom naszych stron na zapis plików na swoich dyskach twardych.

Pobieranie plików

Z Internetu pobierać możemy praktycznie wszystko. Pośród ściąganych plików muzycznych i gier odszukamy także programy komputerowe. Z racji że jest to dość szeroka kategoria podzielić możemy je na programy i gry komputerowe. Te drugie nie zawsze legalne dostarczają nam wiele rozrywki. Ważną rolę odgrywają jednak zwykłe programy ułatwiające nam naszą pracę i komunikację ze światem. Zapewne wiele osób zastanawia się nad najpopularniejszymi i najbardziej pożądanymi programami komputerowymi w sieci.
Przyglądając się przedstawianym na stronach z możliwością pobierania rankingom w czołówce plasują się darmowe wersje programów antywirusowych. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż coraz większy nacisk kładziemy na nasze bezpieczeństwo, wykorzystując komputery do operacji bankowych czy przesyłania poufnych danych. Na kolejnych miejscach listy najpopularniejszych programów komputerowych internetowych znajdują się propozycje przeznaczone do otwierania dokumentów tekstowych. Świadczy to o tym, że Internet w naszym życiu obok roli rozrywkowej zaczyna odgrywać także rolę edukacyjno- informacyjną. Dalej zauważamy odtwarzacze plików multimedialnych. Najnowsze wersje tych popularnych jak i nowo odkryte, mało znane, funkcjonalne programy komputerowe.
Istotną rolę w rankingu odgrywają propozycje programów odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszego sprzętu komputerowego. Oczyszczacze dysków twardych, pamięci operacyjnej czy te, przyspieszające pracę naszego systemu. Przychodzi i czas na programy komputerowe związane z Internetem. Nowe wersje przeglądarek internetowych, najpopularniejsze komunikatory, dzięki którym porozumiewamy się z naszymi znajomymi i programy do pobierania plików z Internetu. Pobieranie bowiem to nie tylko strony internetowe i pliki zamieszczone na ogromnych serwerach ale także i sieci p2p, w których dzielimy się swoimi plikami, równocześnie pobierając szukane przez nas pliki od innych użytkowników. Na sam koniec przychodzi czas na popularną grafikę. W rankingu odszukać można przeglądarki zdjęć, programy komputerowe do edycji i obróbki fotografii oraz takie, za pomocą których od zera stworzymy własny projekt.Szukaj

Kategorie

Kalendarz

  Wrzesień 2017
  P W Ś C P S N
  « Mar    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  252627282930  

O stronie

  Strona w swojej pierwszej odsłonie (2004 rok) poruszała tematykę programów komputerowych. Był to darmowy CMS strony internetowej. Zresztą bardzo popularny wśród internautów, do dzisiaj używa go wiele stron, nawet miejskich. Jednak w roku 2008 zakończono rozwijanie programu Kuba, stąd nie miało sensu tworzenie dalej portalu o nim. Dobrą wiadomością jest to, że jest rozwijany nowy CMS - Kula przez ludzi, następca popularnego Kuby, . Po wymienieniu powodów rezygnacji z prowadzenia portalu o Kubie przejdę do opisu obecnej formy strony. Przyjmie ona postać bloga, na którym będę opisywał wady/zalety/opinie o CMS'ach, skryptach, bukmacherzy programach oraz wszystkim innym co jest związane z komputerem i internetem. Zachęcam do lektury i komentowania wpisów! - Qba.