Komputer

Programy komputerowe

Komputer sam w sobie może być naprawdę dobrym sprzętem, ale trzeba to jakoś wykorzystać. Funkcję komputera możemy określić samodzielnie wgrywając mnóstwo programów. Jeśli zamierzamy go przeznaczyć do oglądania filmów, skupimy się na programie do odtwarzania filmów. Ważne jest, by nie miał problemów z zachowaniem rozdzielczości oraz odtwarzał jak najwięcej formatów. Chociaż co do ostatniego można zainstalować na komputer kodeki, dzięki którym większość filmów zostanie odtworzona.

Możemy również instalować mnóstwo programów graficznych czy muzycznych. Jeżeli nie chcemy mieć aż tak multimedialnego komputera, skupmy się na podstawowych programach, które powinny być w każdym komputerze. Po pierwsze program antywirusowy. Antywirus powinien być na każdym komputerze. Najlepszy to Kaspersky Antywirus, ale jest niestety płatny. Wiadomo, że najlepsze antywirusy mało nie kosztują. Najbardziej popularnym darmowym antywirusem jest Avast Home Edition. Za Proffesional już się płaci. Niestety w sieci powstają coraz groźniejsze wirusy, które bez problemu dostają się do naszych komputerów, dlatego ochrona ich kosztuje. Kolejnym programem, który powinniśmy mieć to program do edycji tekstów. Najpopularniejszy to Open Office lub MS Office. Tak naprawdę są to pakiety programów, czyli edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji multimedialnych oraz bazy danych, a czasami nawet i stron internetowych. Taki pakiet programów powinien być w każdym domu, ponieważ przydaje się zarówno dzieciom w szkole jak i dorosłym w pracy. Jakie programy można jeszcze zainstalować w naszym komputerze? Przeróżne. Jest wiele programów pozwalających na przykład na edycję zdjęć, uporządkowanie ich, szybkie podpisanie i łatwy podgląd.

Dla bardziej ambitnych użytkowników są programy do tworzenia na przykład gier i komputerowych i na telefony. Mając komputer mamy wiele możliwości, które dają nam właśnie programy komputerowe, począwszy od samej ochrony komputera, przez ulepszone przeglądarki internetowe, po wszelkie multimedia.

Programy użytkowe

Komputer jest bardzo fajnym wynalazkiem, pozwala na znajdywanie dużej ilości in formacji oraz na świetną rozrywkę. Można na nim rozwijać swoją pasje z fotografowanie i rozwijać się artystycznie przy programach graficznych. Programów na komputer jest naprawdę dużo, większość z nich jest darmowa ale istnieje również spora rzesza programów które wymagają opłacenia licencji. Jedne są droższe a inne tańsze oczywiście wszech obecne jest piractwo komputerowe jest przede wszystkim problemem dla ludzi tworzących te wszystkie programy.

Zbyt duże opłaty powodują że ludzie nie chcą kupować i crackują programy. Oczywiście jest to nie legalne ale nie na tyle dobrze pilnowane. Praktycznie nie da się tego dobrze upilnować. Jaki jest sposób na zmniejszenie piractwa komputerowego? Praktycznie chyba taki sposób nie istnieje ale można spróbować obniżyć ceny programów licencyjnych. Programy użytkowe są programami które używamy na co dzień. Programy te są bardzo potrzebne właśnie w życiu codziennym. Takim programem na pewno będzie przeglądarka www taka jak Firefox czy Opera. Oczywiście w Windowsie zaimplementowaną przeglądarka jest Internet Explorer lecz nikt go nie poleca. Nie jest to zbyt dobra przeglądarka ale niektórzy jej używają bo nie wiedzą że istnieje możliwość używania innej przeglądarki. Wiadomo nie każdy z nas używa programów graficznych czy do poczty e-mail. Oczywiście podstawowym programem jest na pewno edytor tekstu. Taki podstawowy mamy w Windowsie, notatnik lub bardziej zaawansowany wordpad jest jednak bardzo prostym i mało intuicyjnym programikiem. Z internetu można ściągnąć całe narzędzia biurowe. Najlepszym bo darmowym takim narzędziem jest OpenOffice. Oczywiście istnieje płatna wersja od Microsoftu czyli Microsoft office. Innym programem może być przeglądarka grafiki.

Podstawowa windowsowa przeglądarka grafiki jest bardzo słaba i wolna można się posłużyć innymi które mają takie dodatkowe funkcje jak przycinanie grafiki, korygowanie kolorów czy też konwersje wsadowa kilku a nawet kilku tysięcy plików naraz. Bardzo przydatne gdy musimy zmniejszyć pliki.

CMS blogowy

Systemy zarządzania treścią są idealnym podłożem pod rozbudowany serwis internetowy. Dzisiejsze CMSy napotykają na swojej drodze coraz bardziej widoczną konkurencję w postaci platform blogowych.

Platformy blogowe coraz częściej wykorzystywane są do tworzenia nie tylko małych portali. Coraz częściej korzystają z nich fotografowie czy graficy, tworząc internetowe portfolia lub internetowe wizytówki. Platformy blogowe zaczynają nam również oferować podobne komponenty i moduły do tych, które na co dzień wykorzystują CMSy. Czy platformy blogowe są w stanie zagrozić pozycji systemów zarządzania treścią? Szczerze mówiąc wątpię. Dlaczego? Pierwszym i chyba najbardziej odstraszającym klientów elementem jest sama kategoria czyli platforma blogowa. Wielu osobom kojarzy się ona z mało wyrafinowaną stroną, której treść nie prezentuje wysokiego poziomu. Wszystko to za sprawą wielu portali blogowych, których użytkownicy często ukazywali blog właśnie z takiej perspektywy. Setki kolorowych obrazków czy też mało ambitnych zdjęć z czasem zaczęły odpychać od kolejnych portali. Kolejną rzeczą jest przejrzystość interfejsu. Administracja systemem zarządzania treścią jest o wiele łatwiejsze dzięki jego przejrzystości. Natomiast platformy blogowe nastawione są szybkie wprowadzenie i publikację wpisu, przy jednoczesnym wykonaniu jak najmniejszej ilości czynności. Ostatnim elementem są wspomniane wcześniej komponenty i moduły witryn. Mimo że wiele z nich ma podobne cechy i zastosowanie, nie możemy zapominać, że są one przystosowane do działania bloga. Z tego powodu to właśnie CMSy posiadają więcej wyrafinowanych dodatków, z których każdy na pewno będzie zadowolony.

Platformy blogowe, mimo coraz większych możliwości, nie są w stanie zagrozić pozycji systemów zarządzania treścią. To właśnie CMSy zostały specjalnie stworzone do tego, aby nasza witryna była jak najbardziej przejrzysta, a ilość opublikowanej treści nie powodowała nagłych zawrotów głowy u każdego z czytelników.

Pobieranie plików

Z Internetu pobierać możemy praktycznie wszystko. Pośród ściąganych plików muzycznych i gier odszukamy także programy komputerowe. Z racji że jest to dość szeroka kategoria podzielić możemy je na programy i gry komputerowe. Te drugie nie zawsze legalne dostarczają nam wiele rozrywki. Ważną rolę odgrywają jednak zwykłe programy ułatwiające nam naszą pracę i komunikację ze światem. Zapewne wiele osób zastanawia się nad najpopularniejszymi i najbardziej pożądanymi programami komputerowymi w sieci.
Przyglądając się przedstawianym na stronach z możliwością pobierania rankingom w czołówce plasują się darmowe wersje programów antywirusowych. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż coraz większy nacisk kładziemy na nasze bezpieczeństwo, wykorzystując komputery do operacji bankowych czy przesyłania poufnych danych. Na kolejnych miejscach listy najpopularniejszych programów komputerowych internetowych znajdują się propozycje przeznaczone do otwierania dokumentów tekstowych. Świadczy to o tym, że Internet w naszym życiu obok roli rozrywkowej zaczyna odgrywać także rolę edukacyjno- informacyjną. Dalej zauważamy odtwarzacze plików multimedialnych. Najnowsze wersje tych popularnych jak i nowo odkryte, mało znane, funkcjonalne programy komputerowe.
Istotną rolę w rankingu odgrywają propozycje programów odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszego sprzętu komputerowego. Oczyszczacze dysków twardych, pamięci operacyjnej czy te, przyspieszające pracę naszego systemu. Przychodzi i czas na programy komputerowe związane z Internetem. Nowe wersje przeglądarek internetowych, najpopularniejsze komunikatory, dzięki którym porozumiewamy się z naszymi znajomymi i programy do pobierania plików z Internetu. Pobieranie bowiem to nie tylko strony internetowe i pliki zamieszczone na ogromnych serwerach ale także i sieci p2p, w których dzielimy się swoimi plikami, równocześnie pobierając szukane przez nas pliki od innych użytkowników. Na sam koniec przychodzi czas na popularną grafikę. W rankingu odszukać można przeglądarki zdjęć, programy komputerowe do edycji i obróbki fotografii oraz takie, za pomocą których od zera stworzymy własny projekt.

Aplikacje komputerowe

Na naszych komputerach znaleźć można najróżniejsze pliki i programy komputerowe. Idąc tropem stereotypowej kobiecej torebki można rzec, że to, co ktoś ma na swoim dysku twardym świadczy o jego osobowości. Jak we wszystkim jest tutaj trochę prawdy. Pomijając jednak pliki muzyczne, filmy i niezbędne do pracy aplikację kolejną z grup zajmujących miejsce naszego komputera są programy komputerowe mające na celu dostarczenie nam rozrywki czyli gry. Na potrzeby gier powstały dodatkowe urządzenia takie jak kierownica komputerowa czy gamepad.
Wszystko to tylko i wyłącznie po to by jeszcze głębiej wchłonąć nas do świata gry, sprawiając ją jeszcze bardziej realistyczną. Faktem bowiem jest, że duża liczba użytkowników komputera poświęca na gry wiele swojego wolnego czasu. Co maja w sobie te programy komputerowe, że potrafią przyciągać ogromne rzesze fanów? Przede wszystkim są odskocznią os realnego świata, w każdej grze wcielamy się bowiem w swoją odmienną i fascynującą nas rolę, zbierając nowe doświadczenia na płaszczyznach będących często poza naszym zasięgiem na co dzień. Niektórzy twierdzą, że takie programy komputerowe są tylko i wyłącznie pochłaniaczem naszego czasu, a ich złe działanie na naszą psychikę odbija się potem w realnym życiu. Warto jednak wspomnieć, że gry mają także druga, pozytywną stronę. Podobnie jak wiele innych zajęć pobudzają naszą wyobraźnię i co najważniejsze w pewnym stopniu pomagają spełniać nasze marzenia.
Symulator piłki nożnej sprawia, że jesteśmy piłkarzem, gra wyścigowa sprawia, że wcielamy się w rolę kierowcy rajdowego. Na tym lista się nie kończy. Ról jest tyle ile i gier- od dowódcy ogromnej średniowiecznej armii, poprzez człowieka od zadań specjalnych, a na poszukiwaczu skarbów kończąc. Gry to programy komputerowe które mogą mieć więc na nas przeróżny wpływ, jeśli jednak potrafimy oddzielić wirtualne życie od realnego, racjonalnie patrząc na rzeczywistość i znaleźć moment kiedy powiemy grze słowo stop, staną się one wielką rozrywką i dostarczą ciekawych przeżyć.Szukaj

Kategorie

Kalendarz

  Wrzesień 2017
  P W Ś C P S N
  « Mar    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  252627282930  

O stronie

  Strona w swojej pierwszej odsłonie (2004 rok) poruszała tematykę programów komputerowych. Był to darmowy CMS strony internetowej. Zresztą bardzo popularny wśród internautów, do dzisiaj używa go wiele stron, nawet miejskich. Jednak w roku 2008 zakończono rozwijanie programu Kuba, stąd nie miało sensu tworzenie dalej portalu o nim. Dobrą wiadomością jest to, że jest rozwijany nowy CMS - Kula przez ludzi, następca popularnego Kuby, . Po wymienieniu powodów rezygnacji z prowadzenia portalu o Kubie przejdę do opisu obecnej formy strony. Przyjmie ona postać bloga, na którym będę opisywał wady/zalety/opinie o CMS'ach, skryptach, bukmacherzy programach oraz wszystkim innym co jest związane z komputerem i internetem. Zachęcam do lektury i komentowania wpisów! - Qba.