Pliki

Programy użytkowe

Komputer jest bardzo fajnym wynalazkiem, pozwala na znajdywanie dużej ilości in formacji oraz na świetną rozrywkę. Można na nim rozwijać swoją pasje z fotografowanie i rozwijać się artystycznie przy programach graficznych. Programów na komputer jest naprawdę dużo, większość z nich jest darmowa ale istnieje również spora rzesza programów które wymagają opłacenia licencji. Jedne są droższe a inne tańsze oczywiście wszech obecne jest piractwo komputerowe jest przede wszystkim problemem dla ludzi tworzących te wszystkie programy.

Zbyt duże opłaty powodują że ludzie nie chcą kupować i crackują programy. Oczywiście jest to nie legalne ale nie na tyle dobrze pilnowane. Praktycznie nie da się tego dobrze upilnować. Jaki jest sposób na zmniejszenie piractwa komputerowego? Praktycznie chyba taki sposób nie istnieje ale można spróbować obniżyć ceny programów licencyjnych. Programy użytkowe są programami które używamy na co dzień. Programy te są bardzo potrzebne właśnie w życiu codziennym. Takim programem na pewno będzie przeglądarka www taka jak Firefox czy Opera. Oczywiście w Windowsie zaimplementowaną przeglądarka jest Internet Explorer lecz nikt go nie poleca. Nie jest to zbyt dobra przeglądarka ale niektórzy jej używają bo nie wiedzą że istnieje możliwość używania innej przeglądarki. Wiadomo nie każdy z nas używa programów graficznych czy do poczty e-mail. Oczywiście podstawowym programem jest na pewno edytor tekstu. Taki podstawowy mamy w Windowsie, notatnik lub bardziej zaawansowany wordpad jest jednak bardzo prostym i mało intuicyjnym programikiem. Z internetu można ściągnąć całe narzędzia biurowe. Najlepszym bo darmowym takim narzędziem jest OpenOffice. Oczywiście istnieje płatna wersja od Microsoftu czyli Microsoft office. Innym programem może być przeglądarka grafiki.

Podstawowa windowsowa przeglądarka grafiki jest bardzo słaba i wolna można się posłużyć innymi które mają takie dodatkowe funkcje jak przycinanie grafiki, korygowanie kolorów czy też konwersje wsadowa kilku a nawet kilku tysięcy plików naraz. Bardzo przydatne gdy musimy zmniejszyć pliki.

HTML/PHP

Każdy kto ma komputer i czyta ten artykuł ma również internet i wie jak ważny jest to wynalazek. Pozwala na znajdowanie dużej ilości informacji bez większego problemu. Wystarczy odpowiednie hasło w wyszukiwarce Google i znajdziemy co chcemy. Nie zawsze znajdujemy to szybko i nie zawsze jest to to czego szukamy. Internet daje nam wielkie możliwości i to nie tylko szukanie w internecie. Najważniejszą rzeczą jest możliwość komunikowania się z rodziną i przyjaciółmi.

Różne komunikatory i inne programy pozwalają na zobaczenie osoby z którą rozmawiamy przez kamerę. Jest to duży plus bo po pierwsze jeżeli kogoś poznajemy widzimy i wiemy że nikt nas nie oszukuje czy okłamuje. Po wyrazie twarzy, ruchach i innych rzeczach można poznać czy ta osoba na dobre intencje czy takie nie najlepsze. Jednak mało kto się zastanawia jak to wszystko powstaje. Strony internetowe które na co dzień oglądamy powstają dzięki takim językom jak HTML, PHP, XHTML czy JavaScript. Oczywiście bardzo popularną technologią jest technologia Flash która udostępnia nam oglądanie filmów na takich serwisach jak YouTube czy granie w gry Flash. Takie gry są bardzo popularne i w internecie można ich znaleźć naprawdę dużo.

HTML jest super popularnym językiem lecz trochę wypierany przez PHP który jest znacznie lepszy. Pozwala on na zabezpieczanie stron i na udostępnianie pewnych rzeczy za pomocą hasła. To właśnie w PHP robi się takie portale wymagające logowanie. Logowanie jest wykonywane w pakiecie mocno szyfrowanym https. Zabezpieczenie to jest bardzo dobre ale nie uzyskamy go za pomocą samego HTMLa. Wiadomo że HTML się rozwija i coraz nowsze jego wersje są coraz lepsze. Język ten jest dużo mniej skomplikowany niż PHP. PHP powstał na takich jeżykach jak C więc jego konstrukcją jest zupełnie inna pozwala na tworzenie skomplikowanych skryptów. Wiadomo oczywiście bo PHP jest właśnie językiem skryptowym. To właśnie w niem tworzy się CMSy czyli panele które dają zarządzać zawartości. Dzięki temu strona może zarządzać osoba nie znająca kompletnie języka programowania. Właśnie PHP jest już językiem programowania. Daje bardzo duże możliwości. Często jest łączony z językiem HTML. Właśnie wtedy otrzymuje się bardzo ciekawe połączenie. Strona nie tylko musi dobrze wyglądać ale musi być dobrze napisana aby szybko chodziła i nie miała błędów.

Pobieranie plików

Z Internetu pobierać możemy praktycznie wszystko. Pośród ściąganych plików muzycznych i gier odszukamy także programy komputerowe. Z racji że jest to dość szeroka kategoria podzielić możemy je na programy i gry komputerowe. Te drugie nie zawsze legalne dostarczają nam wiele rozrywki. Ważną rolę odgrywają jednak zwykłe programy ułatwiające nam naszą pracę i komunikację ze światem. Zapewne wiele osób zastanawia się nad najpopularniejszymi i najbardziej pożądanymi programami komputerowymi w sieci.
Przyglądając się przedstawianym na stronach z możliwością pobierania rankingom w czołówce plasują się darmowe wersje programów antywirusowych. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż coraz większy nacisk kładziemy na nasze bezpieczeństwo, wykorzystując komputery do operacji bankowych czy przesyłania poufnych danych. Na kolejnych miejscach listy najpopularniejszych programów komputerowych internetowych znajdują się propozycje przeznaczone do otwierania dokumentów tekstowych. Świadczy to o tym, że Internet w naszym życiu obok roli rozrywkowej zaczyna odgrywać także rolę edukacyjno- informacyjną. Dalej zauważamy odtwarzacze plików multimedialnych. Najnowsze wersje tych popularnych jak i nowo odkryte, mało znane, funkcjonalne programy komputerowe.
Istotną rolę w rankingu odgrywają propozycje programów odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszego sprzętu komputerowego. Oczyszczacze dysków twardych, pamięci operacyjnej czy te, przyspieszające pracę naszego systemu. Przychodzi i czas na programy komputerowe związane z Internetem. Nowe wersje przeglądarek internetowych, najpopularniejsze komunikatory, dzięki którym porozumiewamy się z naszymi znajomymi i programy do pobierania plików z Internetu. Pobieranie bowiem to nie tylko strony internetowe i pliki zamieszczone na ogromnych serwerach ale także i sieci p2p, w których dzielimy się swoimi plikami, równocześnie pobierając szukane przez nas pliki od innych użytkowników. Na sam koniec przychodzi czas na popularną grafikę. W rankingu odszukać można przeglądarki zdjęć, programy komputerowe do edycji i obróbki fotografii oraz takie, za pomocą których od zera stworzymy własny projekt.

Aplikacje komputerowe

Na naszych komputerach znaleźć można najróżniejsze pliki i programy komputerowe. Idąc tropem stereotypowej kobiecej torebki można rzec, że to, co ktoś ma na swoim dysku twardym świadczy o jego osobowości. Jak we wszystkim jest tutaj trochę prawdy. Pomijając jednak pliki muzyczne, filmy i niezbędne do pracy aplikację kolejną z grup zajmujących miejsce naszego komputera są programy komputerowe mające na celu dostarczenie nam rozrywki czyli gry. Na potrzeby gier powstały dodatkowe urządzenia takie jak kierownica komputerowa czy gamepad.
Wszystko to tylko i wyłącznie po to by jeszcze głębiej wchłonąć nas do świata gry, sprawiając ją jeszcze bardziej realistyczną. Faktem bowiem jest, że duża liczba użytkowników komputera poświęca na gry wiele swojego wolnego czasu. Co maja w sobie te programy komputerowe, że potrafią przyciągać ogromne rzesze fanów? Przede wszystkim są odskocznią os realnego świata, w każdej grze wcielamy się bowiem w swoją odmienną i fascynującą nas rolę, zbierając nowe doświadczenia na płaszczyznach będących często poza naszym zasięgiem na co dzień. Niektórzy twierdzą, że takie programy komputerowe są tylko i wyłącznie pochłaniaczem naszego czasu, a ich złe działanie na naszą psychikę odbija się potem w realnym życiu. Warto jednak wspomnieć, że gry mają także druga, pozytywną stronę. Podobnie jak wiele innych zajęć pobudzają naszą wyobraźnię i co najważniejsze w pewnym stopniu pomagają spełniać nasze marzenia.
Symulator piłki nożnej sprawia, że jesteśmy piłkarzem, gra wyścigowa sprawia, że wcielamy się w rolę kierowcy rajdowego. Na tym lista się nie kończy. Ról jest tyle ile i gier- od dowódcy ogromnej średniowiecznej armii, poprzez człowieka od zadań specjalnych, a na poszukiwaczu skarbów kończąc. Gry to programy komputerowe które mogą mieć więc na nas przeróżny wpływ, jeśli jednak potrafimy oddzielić wirtualne życie od realnego, racjonalnie patrząc na rzeczywistość i znaleźć moment kiedy powiemy grze słowo stop, staną się one wielką rozrywką i dostarczą ciekawych przeżyć.

Odtwarzacze muzyki

Podstawowymi programami w komputerze są programy do obsługi plików dźwiękowych i video. W Windowsie oryginalnie jest to Windows Media Player, aczkolwiek nie popisuje się on różnorodnością otwieranych plików. Jakie odtwarzacze muzyczne wybrać? Oczywiście zależy od wielu aspektów. Jeśli ma być to przejrzysty odtwarzacz, bez większych bajerów, nigdy nie szwankujący to polecam Foobara. Przejrzysty, łatwy w obsłudze, bezproblemowy. Można tworzyć nieograniczone listy odtwarzania.

Bardzo popularnym odtwarzaczem muzycznym jest również Winamp. On niestety czasami ulega awariom, jednak Winamp proponuje naprawdę piękne wizualizacje do odtwarzania muzyki. Ogólnie nie ma nic skomplikowanego w takich odtwarzaczach. Odtwarzacze video bez problemu odtworzą pliki muzyczne, nawet niektóre muzyczne programy otworzą pliki mp4. Głównie istnieją odtwarzacze niemal uniwersalne- i do muzyki i filmów. Odtwarzacze video- ich wybór jest tez bardzo duży. Najpopularniejszym są chyba AllPlayer i KMPlayer, chociaż na przykład Media Classic Player ma wielu zwolenników pod tym względem, że odtwarza mnóstwo formatów, jest nie do pobicia. Ważny jest dobór dobrze działających i nie awaryjnych odtwarzaczy muzycznych jak i odtwarzaczy filmów. Każdy lubi słyszeć czystą i głośną muzykę i zrobić sobie mnóstwo list odtwarzania. W odtwarzaczach video, ludzie natomiast cenią szybka i łatwą obsługę, wielofunkcyjność, brak zakłóceń i pauz podczas odtwarzania i tym podobne. Jeżeli ktoś nie może się zdecydować na dany program, niech po prostu przeczyta opinie na internecie lub sam przetestuje kilka odtwarzaczy i wybierze najlepszy dla siebie i z wyglądu i ze sposobu działania. Jak wiadomo ludzie mają różne wymagania i każdy inny gust.

Jedni polecają taki program, a inni mówią, że jest on jednym z najgorszych. Ciężko więc ocenić czy dany odtwarzacz jest dobry. Dla mnie najlepsze to muzyczny Foobar i filmowy Media Classic Player. Mimo ubogiej grafiki, programy odtwarzają wiele formatów, są niemal bezproblemowe i sprawnie działają.Szukaj

Kategorie

Kalendarz

  Wrzesień 2017
  P W Ś C P S N
  « Mar    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  252627282930  

O stronie

  Strona w swojej pierwszej odsłonie (2004 rok) poruszała tematykę programów komputerowych. Był to darmowy CMS strony internetowej. Zresztą bardzo popularny wśród internautów, do dzisiaj używa go wiele stron, nawet miejskich. Jednak w roku 2008 zakończono rozwijanie programu Kuba, stąd nie miało sensu tworzenie dalej portalu o nim. Dobrą wiadomością jest to, że jest rozwijany nowy CMS - Kula przez ludzi, następca popularnego Kuby, . Po wymienieniu powodów rezygnacji z prowadzenia portalu o Kubie przejdę do opisu obecnej formy strony. Przyjmie ona postać bloga, na którym będę opisywał wady/zalety/opinie o CMS'ach, skryptach, bukmacherzy programach oraz wszystkim innym co jest związane z komputerem i internetem. Zachęcam do lektury i komentowania wpisów! - Qba.