Życie

Programy komputerowe

Komputer sam w sobie może być naprawdę dobrym sprzętem, ale trzeba to jakoś wykorzystać. Funkcję komputera możemy określić samodzielnie wgrywając mnóstwo programów. Jeśli zamierzamy go przeznaczyć do oglądania filmów, skupimy się na programie do odtwarzania filmów. Ważne jest, by nie miał problemów z zachowaniem rozdzielczości oraz odtwarzał jak najwięcej formatów. Chociaż co do ostatniego można zainstalować na komputer kodeki, dzięki którym większość filmów zostanie odtworzona.

Możemy również instalować mnóstwo programów graficznych czy muzycznych. Jeżeli nie chcemy mieć aż tak multimedialnego komputera, skupmy się na podstawowych programach, które powinny być w każdym komputerze. Po pierwsze program antywirusowy. Antywirus powinien być na każdym komputerze. Najlepszy to Kaspersky Antywirus, ale jest niestety płatny. Wiadomo, że najlepsze antywirusy mało nie kosztują. Najbardziej popularnym darmowym antywirusem jest Avast Home Edition. Za Proffesional już się płaci. Niestety w sieci powstają coraz groźniejsze wirusy, które bez problemu dostają się do naszych komputerów, dlatego ochrona ich kosztuje. Kolejnym programem, który powinniśmy mieć to program do edycji tekstów. Najpopularniejszy to Open Office lub MS Office. Tak naprawdę są to pakiety programów, czyli edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji multimedialnych oraz bazy danych, a czasami nawet i stron internetowych. Taki pakiet programów powinien być w każdym domu, ponieważ przydaje się zarówno dzieciom w szkole jak i dorosłym w pracy. Jakie programy można jeszcze zainstalować w naszym komputerze? Przeróżne. Jest wiele programów pozwalających na przykład na edycję zdjęć, uporządkowanie ich, szybkie podpisanie i łatwy podgląd.

Dla bardziej ambitnych użytkowników są programy do tworzenia na przykład gier i komputerowych i na telefony. Mając komputer mamy wiele możliwości, które dają nam właśnie programy komputerowe, począwszy od samej ochrony komputera, przez ulepszone przeglądarki internetowe, po wszelkie multimedia.

Tworzenie grafiki

Jak wiemy nie każdy z nas ma takie umiejętności i możliwości aby nauczyć się robić strony internetowe, języki do tworzenia stron są jednak dość skomplikowane dla przeciętnego użytkownika. Jak każdy może mieć stronę w HTMLu bo napisanie jej nawet dla kogoś kto nie ma pojęcia przy poradnikach dostępnych w internecie to dosłownie kilka godzin. Niestety najgorzej wychodzi ludziom grafika. Jednak jest ona znacznie trudniejsza. Pisanie strony to tylko czysty kod a tworzenie grafiki to nie tylko umiejętności tworzenia grafiki ale również trzeba mieć wyobraźnie i wizje. Nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić to co sobie wyobraziliśmy lecz grafik potrafi to zrobić.

Zlecenie firmie zrobienie strony ma sens wtedy kiedy ludzie z niej korzystający mają być klientami. Jeżeli to strona o hobby czy dla przyjaciół to nie trzeba się specjalnie starać i można zrobić ja samemu tak aby po prostu była. W internecie mamy dostępną bardzo dużą ilość różnych CMSów i szablonów. Służą one do tworzenia strony w bardzo łatwy sposób, często nie trzeba nawet nic zmieniać w kodzie i wystarczy tylko podmienić grafikę. Jednak te rozwiązania mają swoje minusy. Większość stron wyglądają prawie tak samo tylko ma inny kolor tła czy gradient. W moim przekonaniu jak każda strona wygląda inaczej to internet jest dużo ciekawszy. Szablony odnoszą się głównie pod strony zrobione w HTMLu. To jest bardzo śmieszna rzecz, tych szablonów jest naprawdę dużo i są tak różne że można bez trudu znaleźć coś dla siebie. A że to HTML to bardzo łatwo coś zmienić nawet nie znając tego języka. Wystarczy wpisać w Google i znajdziemy szybko rozwiązanie naszego problemu. Jeżeli chodzi o PHP i CMS to sprawa ma się zupełnie inaczej.

Taka strona strona ma swój panel zarządzania zawartością i nie trzeba znać języka aby cokolwiek zmienić jednak darmowe CMSy są dość niedopracowane. Jednak PHP pozwala na zrobienie forum czy nawet zaawansowanej strony z dobrymi zabezpieczeniami gdzie każdy użytkownik może sobie zrobić konto i być częścią danego forum czy nawet dać mu rangę różnego stopnia.

Serwery

Bardzo mało użytkowników internetu, komputera wie co to jest serwer. Lecz większość osób którzy kojarzą tę nazwę myślą że serwer jest to stacja robocza na której znajduje się strona internetowa. Oczywiście jest to prawdą lecz nie do koń. Serwer to nic innego jak komputer a dokładnie komputer serwerowy. Taki komputer jest bardzo nowoczesny. Ma często dwa procesory i dwa zasilacze. Takie serwery są potężne i pozwalają na udostępnieni danych, stron internetowych ale nie tylko. Nazwa serwer właściwie nie odnosi się tylko do komputera.

Serwer który udostępnia nam stronę internetową nazywa się serwerem APACHE. Tan serwer jest najpopularniejszym serwerem do udostępniania stron internetowych. Pozwala na szybką wymianę plików poprzez wrzucanie ich przez protokół FTP. Jednak serwer to nie tylko komputer stojący w serwerowni. Jeżeli chodzi o serwery to jest dużo rodzajów serwerów. Są serwery od poczty e-mail i przykładowy serwer poczty wychodzącej to SMTP a serwer poczty przychodzącej to POP3 lub IMAP. Bardzo dużo osób korzysta z usług tych wszystkich serwerów. Nie ważne czy korzystamy z telefonu czy komputera i chodzimy po internecie. Serwery są najważniejszą rzeczą w naszym świecie. Obsługują dosłownie wszystko co a jakikolwiek związek z komputerem. Jesteśmy coraz bardziej skomputeryzowani lecz nadal mamy bardzo małą wiedzę. Dajemy si ę często oszukiwać pseudo fachowcom którzy za swoje usługi żądają nie wiadomo jak dużych kwot. Najpopularniejsze serwery takie jak APACHE są bardzo łatwe do założenia lecz wymagają pracy komputera praktycznie 24h. Oczywiście konfiguracje jego jest znacznie trudniejsza. I najlepiej do tego używać systemów takich jak Linux. Serwer o którym mowa służy do udostępniania plików HTML w całym internecie.

Nie chodzi tylko o to aby były one na naszym komputerze ale również aby inni mogli je zobaczyć. Wiadomo ze to pewnego rodzaju niebezpieczeństwo więc trzeba dobrze zabezpieczyć wtedy komputer. Aby móc obsługiwać plik PHP musi być dostępna wtedy baza danych MySQL. Wtedy możemy na swoim serwerze trzymać chronione i bardzo rozwinięte skrypty napisane w Języku PHP.

Zarabianie

W dzisiejszych czasach CMSy znajdują coraz to różniejsze zastosowanie. Jednym z nich jest wykorzystanie ich do budowy portali zarabiających, które dzięki licznym programom partnerskim są coraz bardziej modne.

Teoretycznie pomysł jest bardzo prosty. Budujemy portal, który jest przepełniony informacjami z jakiejś dziedziny. Następnie dołączamy do tego programy partnerskie i pozostaje nam tylko reklamować witrynę i czekać na zyski. Na przykład: możemy stworzyć portal finansowy, a za każde założenie konta z naszego portalu dostajemy określone przez dany bank wynagrodzenie. Pozostaje jedno pytanie. Skąd wziąć tak dużo aktualnych i tematycznych wiadomości? Z pomocą przyjdzie nam jeden z komponentów, z którego mogą skorzystać nasze CMSy, jakim jest czytnik kanałów RSS. Dzięki niemu, korzystając z pracy innych portali informacyjnych, możemy szybko zbudować witrynę pełną wiadomości. Jak wygląda to w praktyce? Na naszej witrynie pojawi się tytuł artykułu oraz krótki wstęp, a po kliknięciu na tytuł otworzymy wiadomość na portalu, z którego została ona pobrana. W ten sposób zaimportować możemy wiadomości, wpisy z blogów czy nawet oferty pracy. Wykorzystanie czytników RSS jest dobrą metodą na stworzenie lokalnego portalu informacyjnego. Przy odpowiedniej ilości reklamodawców, czas poświęcony na jego zrealizowanie, na pewno wróci się nam z nawiązką. Gotowe i skonfigurowane CMSy, które będą działać jako portal zarabiający, można bez problemu kupić choćby na aukcjach internetowych. Może to być bardzo przydatne rozwiązanie jeśli chcemy stworzyć kilka portali w tym samym czasie.

CMSy jako portale zarabiające to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chcą powiększyć swoje dotychczasowe dochody. Dla niektórych ta propozycja jest także głównym źródłem utrzymania. Nie możemy się jednak nastawiać na natychmiastowe zyski. Stworzenie i rozreklamowanie takiego portalu wymaga sporo czasu oraz cierpliwości, a z czasem nasz trud na pewno będzie nagrodzony.

CMS – system zarządzania treścią.

W dobie rozwoju internetu możemy zauważyć, że kodowanie stron ulega coraz szybszemu procesowi wymiany. Coraz częściej, nawet mniej doświadczeni użytkownicy, rezygnują z języka html na rzecz CMS – systemu zarządzania treścią.

Złośliwi stwierdzą, że rozwiązanie to jest niczym innym jak lenistwem. Czy rzeczywiście tak jest? Systemy zarządzania treścią CMS wprowadzają nas w nowy system pracy naszej witryny. Po kilku chwilach, od instalacji na naszym serwerze wirtualnym, możemy śmiało zaczynać tworzenie swojego nowego dzieła. Pozostaje nam już tylko zainstalować odpowiednie moduły czy komponenty, odpowiedni wygląd strony i możemy zacząć naszą działalność. Ciekawe ile czasu zajęłoby stworzenie takiej samej witryny, przynajmniej graficznie, w języku html? Ale systemy zarządzania treścią CMS to nie tylko oszczędność czasu. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z nich, dla wygody jaka jest im oferowana. Dodanie kolejnego artykułu to dosłownie chwila. Nie mamy też jakichkolwiek problemów odpowiednim rozmieszczeniem modułów witryny. Czy chcesz, aby pokaz zdjęć z galerii znajdował się z prawej strony pod oknem subskrypcji? Nie ma problemu. Co można zamieścić prócz artykułów? Może to zabrzmieć niewiarygodnie ale można opublikować dosłownie wszystko, zaczynając na zdjęciach i grafikach, a kończąc na filmach z możliwością ich komentowania. Możemy dołączyć forum i dzięki niemu stworzyć małą społeczność oraz udzielać za jego pomocą fachowych porad. A może sklep internetowy dla naszego CMS? Oczywiście znajdziemy rozwiązanie i z takiej sytuacji.

Systemy zarządzania treścią znajdują coraz większą rzeszę zwolenników, a szczególnie wśród firm, dla których ważna jest szybka obsługa witryny internetowej. Praca z takim systemem to nie tylko oszczędność czasu ale przede wszystkim pieniędzy, które można wykorzystać na inne inwestycje. Który z systemów wybrać? Na pewno każdemu z nas uda się wybrać coś dla siebie i dostosować go do własnych preferencji.Szukaj

Kategorie

Kalendarz

  Wrzesień 2017
  P W Ś C P S N
  « Mar    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  252627282930  

O stronie

  Strona w swojej pierwszej odsłonie (2004 rok) poruszała tematykę programów komputerowych. Był to darmowy CMS strony internetowej. Zresztą bardzo popularny wśród internautów, do dzisiaj używa go wiele stron, nawet miejskich. Jednak w roku 2008 zakończono rozwijanie programu Kuba, stąd nie miało sensu tworzenie dalej portalu o nim. Dobrą wiadomością jest to, że jest rozwijany nowy CMS - Kula przez ludzi, następca popularnego Kuby, . Po wymienieniu powodów rezygnacji z prowadzenia portalu o Kubie przejdę do opisu obecnej formy strony. Przyjmie ona postać bloga, na którym będę opisywał wady/zalety/opinie o CMS'ach, skryptach, bukmacherzy programach oraz wszystkim innym co jest związane z komputerem i internetem. Zachęcam do lektury i komentowania wpisów! - Qba.